Ubezpieczenie na życie – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

0
97
Ubezpieczenie na życie – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Ubezpieczenie na życie – na co zwrócić uwagę przy wyborze? / FinansePolskie.pl

Wielu ludzi zapewne mylnie twierdzi, że wybór ubezpieczenia jest sprawą banalnie prostą. Jest to jednak mit, który postaram się obalić tym tekstem. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć swojego losu, który często bywa dość przewrotny. Nie warto zatem wybierać pierwszej lepszej oferty. Zobowiązujemy się do płacenia sporych sum przez kilkanaście lat, a w niektórych przypadkach i do końca życia. W takim wypadku nie powinno być miejsca na drogę na skróty. Jeśli już decydujemy się na ten dorosły krok, to warto jednak wszystko przemyśleć na spokojnie, a z podjętą decyzją dodatkowo się przespać, aby mieć stuprocentową pewność, że za kilka lat nie będziemy żałować naszej decyzji. W najgorszym wypadku za kilka lat może się okazać, że pomimo regularnego płacenia, nasza polisa nie spełniła naszych oczekiwań.

Czytaj uważnie!

Ten punkt wydaje się oczywisty, ale niestety wiele osób nadal podpisuje wszystko jak leci, nie zwracając uwagi na treść umowy. Przy ubezpieczeniach często mamy do czynienia z tym, że gdzieś na końcu małym druczkiem jest informacja o wyłączeniu odpowiedzialności w niektórych przypadkach. O czym mowa? O sytuacjach, w których firma ubezpieczeniowa może nam odmówić wypłaty czegokolwiek. Często firmy odmawiają wypłaty pieniędzy w przypadku śmierci:

  • samobójczej,
  • na wojnie,
  • w wyniku uczestnictwa w zamieszkach,
  • w wyniku działań terrorystycznych,
  • w wyniku wypadków, który był spowodowany tym, że byliśmy pod wpływem alkoholu lub też środków psychoaktywnych.

Podsumowując, przeczytaj całość dokładnie, nie pomijając ani kawałka, aby mieć pewność, że po naszej śmierci, rodzina nie otrzyma nawet pomocy pieniężnej przy organizacji pogrzebu.

Indywidualność

Jak powszechnie wiadomo ubezpieczenia są zazwyczaj dopasowane pod nasz stan zdrowia. Nikt z nas nie jest taki sam, mamy różne historie chorobowe i uwarunkowania genetyczne. Jest to jeden z najważniejszych aspektów, które warto wziąć pod uwagę. Jeśli przykładowo w naszej rodzinie jest duże obciążenie chorobami nowotworowymi, to warto zainwestować nieco więcej w razie gdyby i nas dopadło. Nie ma się co czarować, bo to właśnie choroby uśmiercają największy odsetek ludzkości.

W przypadku, gdy cieszymy się dobrym zdrowiem wraz z rodziną, nie możemy jednać przewidzieć, że nie spotka nas nic złego aż do końca naszych dni, więc w takim wypadku również nie należy szczególnie oszczędzać. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych możliwości finansowych i tego jaka kwota ubezpieczenia naszym zdaniem usatysfakcjonuje naszą rodzinę.

Ile ludzi, tyle zdań na temat kwoty ubezpieczenia, która jest odpowiednia. Jedną z popularnych metod jest przeliczenie naszych zarobków przez dwa lub trzy lata i ustalenie właśnie takiej sumy, aby dać rodzinie kilka lat spokoju po naszej śmierci. Wiadomo, że sam okres żałoby jest trudny, a co dopiero wtedy, gdy musimy się wtedy przejmować dodatkowo słabą sytuacją finansową. Zastanawiając się nad sumą, musimy obowiązkowo pomyśleć o swojej rodzinie, aby zaoszczędzić jej dodatkowych problemów.

Porównanie kilku ofert

Po przeanalizowaniu kilku ofert możemy ze zdziwieniem dojść do wniosku, że za taką sumę składki u ubezpieczyciela X dostaniesz o wiele więcej, aniżeli u ubezpieczyciela Y. Przedstawiciele zwykle świetnie znają swoją ofertę i możesz być pewny, że każdy z nich będzie zachwalał swoją firmę, nie szczędząc gorszących opinii o konkurencji. Warto jednak poświęcić trochę czasu na odpowiedzenie przynajmniej dwóch firm, aby mieć porównanie.

Jeśli zdarzy się jednak tak, że ubezpieczyciel będzie miły i rzeczowy, a przy okazji uda mu się od razu zachęcić Was do podjęcia współpracy, to Wasza decyzja. Niekoniecznie musi okazać się zła w przeszłości, ale pamiętajmy, że ta decyzja będzie nas sporo kosztowała, a przy okazji będzie niosła za sobą odpowiedzialność przez kolejne kilkanaście lat.

Moim zdaniem warto jednak przemyśleć wszystko dokładnie, stracić te kilka godzin, ale spać spokojnie, nie martwiąc się o przyszłość naszą ani naszej rodziny.

Czy warto wykupić polisę na całe życie?

Jest to pytanie, które jak sądzę nurtuje wiele osób, jak nie każdego, kto zastanawia się nad ubezpieczeniem. Kolejny raz dochodzimy do momentu, w którym jest tak wiele opinii, jak ludzi na ziemi. Trzeba zastanowić się samemu, na jaki okres się zdecydować. Wiadomo jednak, że im dłuższy okres tym większa składka. Czy chcemy przepłacać? Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Ubezpieczenie ma chronić przede wszystkim naszą rodzinę przed finansowym fiaskiem w przypadku naszej śmierci lub też niezdolności do pracy. Wiadomo, że jeśli mamy kredyt na mieszkanie i gromadkę dzieci, to kwota ubezpieczenia powinna być dość spora, aby uniknąć problemów.

Jednak w momencie, gdy nie mamy kredytu, bo przez kilkanaście lat pracy zdążyliśmy już go spłacić, a nasze dzieci są już dorosłe i same łożą na swoje utrzymanie, to potężna kwota nie będzie już aż tak potrzebna.

Jest to jednak kwestia na tyle indywidualna, że decyzję najlepiej podjąć we własnym zakresie, ewentualnie z pomocą rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here