Polisolokata – jak wybrać tą najlepszą?

0
57
Polisolokata - jak wybrać tą najlepszą?
Polisolokata - jak wybrać tą najlepszą? / FinansePolskie.pl

Jeszcze niedawno to lokaty były najpopularniejszym produktem bankowym i jedną z najczęściej wybieranych form oszczędzania pieniędzy. Zaoszczędzona kwota pieniędzy w tym przypadku wpłacana jest na specjalne konto bankowe. Po jakimś czasie dodatkowa kwota pieniędzy w formie procentów za ulokowanie gotówki w lokacie trafia na konto klienta. W zależności od wybranego banku różne są szczegóły oferty i inna jest wysokość oprocentowania. Od jakiegoś czasu na rynku obecne są również polisolokaty. Sama nazwa brzmi podobnie, ale polisolokata to nie to samo co klasyczna lokata.

Czym więc różnią się od siebie te dwa produkty i jak wybrać najlepszą polisolokatę na rynku?

Wprawdzie wiele osób utożsamia lokatę z polisolokatą, ale te dwa określenia wcale nie dotyczą tego samego produktu. Inne są w tym przypadku cele oraz przeznaczenie obu produktów. Lokata to w zasadzie forma depozytowa gotówki należącej do klienta. Polisolokata z kolei jest swego rodzaju formą ubezpieczenia na życie. Wprawdzie produkt ten oferują banki, ale znaleźć go można także w firmach ubezpieczeniowych. Polisolokata pod pewnymi względami przypomina klasyczna lokatę, w tym przypadku także wypłacane są zyski z tytułu ubezpieczenia. Jednak warto pamiętać o tym, że polisolokata nie jest produktem stricte bankowym, a bank nie jest pośrednikiem w formalizowaniu usług. Plusem tej usługi jest przede wszystkim zwolnienie z podatku.

Polisolokat, podobnie zresztą jak lokat, na rynku jest całkiem sporo. Dlatego też wiele osób ma ogromny problem z wyborem najlepszej w danym przypadku opcji. Dobrą wiadomością jest na pewno to, że na polskim rynku polisolokaty ma w swojej ofercie wiele instytucji bankowych. Dzięki temu można porównać ze sobą różne rozwiązania i wybrać to najlepsze. Porównując polisolokatę z klasyczną lokatą widać od razu różnicę w wysokości poziomu oprocentowania. W tym przypadku polisolokata jest o wiele bardziej opłacalna. Poza tym trzeba mieć na uwadze fakt, że polisolokatę można po śmierci właściciela usługi przekazać w zasadzie dowolnej osobie i to bez konieczności przeprowadzania postępowania sądowego. Posiadacze lokat takiej możliwości nie mają. Jednak z drugiej strony polisolokata, tak jak i inne produkty bankowe są obarczone ryzykiem utraty gotówki, co warto mieć na względzie.

Polosolokaty są stosunkowo nowym produktem bankowym na rynku. Jednak mimo to nie brak osób, które są bardzo zadowolone z tej usługi. Podejmując decyzję o podjęciu polisolokaty warto jednak być świadomym, czym w rzeczywistości jest ta usługa oraz jakie są jej wady i zalety. W przeciwnym wypadku można się nieco rozczarować.

Polisolokaty są produktami bankowymi reklamowanymi jako o wiele korzystniejsze niż zwykłe lokaty bankowe. Szczególnie głośno zrobiło się o nich głośno w momencie wycofania z rynku ofert lokat antypodatkowych. Czy tak jest w rzeczywistości?

Czym w rzeczywistości polisolokata różni się od klasycznej lokaty bankowej?

Kluczowe znaczenie ma to, że w przypadku lokaty bankowej od uzyskanego zysku należy zapłacić tzw. podatek Belki w wysokości 19%. Zarabiając więc 4% brutto rocznie, na konto klienta wpływa finalnie jedynie 3,24%. W przypadku polisolokat nie trzeba już opłacać podatku od zysku. Więc w efekcie końcowym klient zarabia więcej niż na zwykłej lokacie. Jednak podczas podejmowania decyzji o wyborze konkretnej polisolokaty należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób podane są w ofercie stawki opodatkowania. Niekiedy są one niestety zawyżane poprzez dodanie podatku Belki. W takiej sytuacji okazuje się więc, że polisolokata daje dokładnie taki sam zysk jak lokata, mimo podatku Belki. Warto zdawać sobie z tego sprawę.

Ponadto należy pamiętać, że na polisolokacie bardzo ciężko jest ulokować pieniądze na krótszy okres czasu np. na miesiąc czy dwa miesiące. Na ogół banki i inne instytucje finansowe proponują polisolokaty na okres 6 i 12 miesięcy. Poza tym mają one bardzo często podaną minimalną kwotę, jaką należy wpłacić. Najczęściej jest to 5000 złotych. Chociaż polisolokaty zasadniczo działają jak klasyczne lokaty, są to ubezpieczenia na życie, które gwarantują po określonym okresie czasu wypłatę zgromadzonych pieniędzy z dodatkową premią. Osoba, która decyduje się na polisolokatę podpisuje więc w zasadzie umowę ubezpieczenia. Z tego względu, że polisolokata jest produktem ubezpieczeniowym, a nie bankowym (umowa zawierania jest nie z bankiem a z firmą ubezpieczeniową, mimo, że w ofercie polisolokaty mają i banki) objęta jest ona Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, a nie jak klasyczne lokaty Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Jakie ma to znaczenie? W przypadku upadłości banku BFG gwarantuje zwrot 100% środków zgromadzonych na lokacie (nie więcej niż 100 tysięcy euro). Z kolei UFG zwraca jedynie 50% zdeponowanej kwoty (maksymalnie 30 tysięcy euro).

Podczas podejmowania decyzji o wyborze polisolokaty trzeba wcześniej przeanalizować wady i zalety każdej propozycji. Polisolokata może przynieść naprawdę spore zyski, ale nie pozbawiona jest niestety i ryzyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here