Kredyt samochodowy – kryteria wyboru

0
80
Kredyt samochodowy - kryteria wyboru
Kredyt samochodowy - kryteria wyboru / FinansePolskie.pl

Wiele osób nie może pozwolić sobie na zakup samochodu za gotówkę. Wówczas rozwiązaniem jest wzięcie kredytu samochodowego i jest skorzystanie z usług tradycyjnego banku lub banku samochodowego, który związany jest z dana marką. Jednak problemem jest wybór kredytu oraz systemu jego spłaty.

Oferta banków, które oferują kredyty samochodowe jest tak wysoka, że trudno jest niejednokrotnie wybrać tę najlepszą. Często atrakcyjne warunki kredytowania oferuje bank, w którym prowadzone jest konto. Jednak sporo zalet ma zaciągnięcie kredytu w banku związanym z daną marką. Podczas procedury jego przyznawania warunki są bowiem ograniczone do niezbędnego minimum. Wówczas cały proces decyzyjny przebiega bardzo szybko, a więc klient może szybciej wyjechać z salonu samochodem. Jednak to nie jedyna kwestia wyboru podczas zakupu samochodu na kredyt. Sporym problemem jest również wybór systemu spłaty rat. Do wyboru są system jednorazowy, balonowy i standardowy.

Zdania na temat tego, który system spłaty kredytu samochodowego jest najlepszy, są podzielone. Wiele zależy od sytuacji finansowej klienta oraz jego możliwości finansowych. System spłaty rat jest tez uzależniony od wysokości kredytu, a ta oczywiście od ceny auta. W tym przypadku nie opłaca się branie kredytu gotówkowego. O wiele lepszym rozwiązaniem jest kredyt dedykowany. Przede wszystkim bank udziela takich kredytów na wyższe sumy. Tymczasem zwykła pożyczka niejednokrotnie okazałaby się niewystarczająca na sfinansowanie zakupu danego samochodu. Poza tym duże znaczenie ma fakt, że na spłatę kredytu samochodowego jest na ogół więcej czasu, gdyż okres kredytowania wynosić może nawet 10 lat. Oczywiście głównym kryterium wyboru konkretnego kredytu powinna być przede wszystkim wysokość oprocentowania, koszt jego przyznania, konieczność zakupu dodatkowych produktów i różnego rodzaju promocje oferowane przez banki. Dla klienta kluczowa jest wysokość rat i system ich spłacania.

SYSTEM RATY JEDNORAZOWEJ

Klient decydując się na kredyt samochodowy ma do wyboru różne systemy regulowania rat. Jednym z nich jest system jednorazowy. W takiej sytuacji kredyt nie jest oprocentowany. Takie rozwiązanie polega na tym, że najpierw klient wpłaca wysoką wpłatę własną, a po określonym w umowie terminie uiszcza pozostałą część kwoty. Takie systemy oferowane są przede wszystkim przez banki samochodowe, a więc te związane z konkretną marką samochodów. O wiele częściej klienci stawiają jednak na raty balonowe. Co to za rozwiązanie?

SYSTEM RAT BALONOWYCH

W przypadku systemu balonowego klient przez cały okres kredytowania płaci niewysokie raty. Znacznie wyższa jest jednak ostatnia rata zwana balonową. Wynosi ona od 20 do 40% wysokości wartości zakupionego samochodu. Takie kredyty najczęściej udzielane są na okres od 24 do 60 miesięcy. Zwykle jednak klienci decydują się na kredyty balonowe na okres 2 lat. Poza tym mogą one również przybierać nieco inną formę. Wówczas kredyt spłacany jest w dwóch lub kilku ratach. Pierwsza jest uiszczana podczas zakupu samochodu, a kolejne w odstępach rocznych. Na takie kredyty godzą się przede wszystkim dealerzy samochodowi i współpracujące z nimi banki. To rozwiązanie dostępne zarówno dla klientów firmowych, jak i indywidualnych.

Na ogół jest to jednak forma kredytowania zakupu określonych modeli aut. Jednak wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie dla zamożnych przedsiębiorców, którzy są w stanie zapłacić jednorazową wysoką ratę w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Płatności można bowiem rozłożyć w czasie na stosunkowo niewielkie raty. Taki system kredytowania polecany jest osobom, które często zmieniają swoje pojazdy. Mogą one bowiem sprzedać swój samochód i za otrzymaną w ten sposób kwotę spłacić ratę balonową i dokonać wpłaty pierwszej raty do kolejnego kredytu samochodowego.

SYSTEM RAT STANDARDOWYCH

Jednak od lat większość kredytobiorców decyduje się na raty w systemie standardowym, czyli w kilkunastu lub więcej ratach. Jednak i w tym przypadku możliwe są różne opcje uregulowania zaciągniętego zobowiązania finansowego. Pierwszy z nich to raty równe, a więc spłacane przez cały czas kredytowania w takiej samej wysokości. Takie rozwiązanie jest jak dotąd zdecydowanie najpopularniejsze. Klient, który decyduje się na taką opcję płatności musi wziąć pod uwagę odsetki kredytu, bo to właśnie one w dużej mierze decydują o tym, jak duża jest wysokość comiesięcznej raty. W tym celu można skorzystać z wielu porównywarek kredytów samochodowych, które uwzględniają takie parametry jak prowizja pobierana przez bank za przyznanie kredytu, wiek kupowanego samochodu czy Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania.

SYSTEM RAT MALEJĄCYCH

Inną możliwością są raty malejące. W tym przypadku w pierwszym miesiącu spłaty kredytu samochodowego klient płaci największą sumą, a wraz z upływem czasu wysokość rat spłacanych za samochód regularnie maleje. Taki system jest uważany powszechnie za najbardziej korzystny dla klienta, oczywiście o ile jest on w stanie zapłacić wysoką pierwszą cześć swojej spłaty. Wówczas spłaca ona bowiem nie odsetki, a przede wszystkim kapitał kredytu samochodowego. Jednak nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here