Kredyt konsolidacyjny: wszystko co musisz wiedzieć na jego temat

0
146
Kredyt konsolidacyjny: wszystko co musisz wiedzieć na jego temat
Kredyt konsolidacyjny: wszystko co musisz wiedzieć na jego temat / Finansepolskie.pl

Kredyt konsolidacyjny skierowany jest do osób, które posiadają coraz większe problemy z terminowym spłacaniem dotychczasowych rat kredytów lub innych zobowiązań finansowych. Według bankowców niniejsze rozwiązanie ma zapewnić klientom znaczne odciążenie domowego budżetu oraz płynność finansową. Jednak czy kredyt konsolidacyjny rzeczywiście przynosi takie zbawienne skutki?

Poniżej przedstawimy odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z niniejszym tematem. Opiszemy na czym polega kredyt konsolidacyjny, jakie są jego największe plusy i pułapki.

Kredyt konsolidacyjny – czyli jaki?

To rodzaj kredytu, który zostaje przeznaczony na jeden konkretny cel, czyli spłatę dotychczasowych zobowiązań. Bank udzielający pożyczki przelewa odpowiednią sumę na konto poprzednich wierzycieli, stając się jednocześnie jedynym wierzycielem, wobec którego należy spłacać comiesięczne raty.

Kredyt konsolidacyjny może nam pomóc w spłacie między innymi takich zobowiązań jak: karty i kredyty ratalne, kredyty gotówkowe, samochodowe oraz mieszkalne.

Jeszcze prościej rzecz ujmując kredyt konsolidacyjny, to połączenie kilku kredytów w jeden. Dzięki tej możliwość beneficjent kredytu nie będzie musiał pilnować comiesięcznego wpłacania rat na różne konta, a jedynie jedno, co samo w sobie stanowi duże odciążenie. Dodatkowo w ramach zawartej umowy klient banku może wynegocjować niższą ratę niż suma dotychczasowych miesięcznych zobowiązać, możliwość ta zwykle jednak związana jest z dłuższym okresem spłaty kredytu.

Jakie są rodzaje kredytów konsolidacyjnych?

Obecnie na rynku finansowym dostępne są dwa rodzaje niniejszego kredytu. Pierwszy z nich – gotówkowy, oferuje swoim klientom oprocentowanie podobne do tego, które obowiązuje w standardowych kredytach gotówkowych. Różnicę stanowi jednak okres spłaty zadłużenia, który jest przedłużony o średnio 7 lat w porównaniu do spłaty typowego kredytu.

Druga propozycja to konsolidacyjny kredyt hipoteczny, którego oprocentowanie niższe jest niż to obowiązujące w kredytach gotówkowych. Jednak w razie zabezpieczenia musimy zastawić nasz dom lub mieszkanie, który w wypadku zaniechania spłat rat kredytowych może nam zostać przez bank odebrany.

Kiedy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny skierowany jest do osób, które pomimo wszelkich starań nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań finansowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jednak dokładnie przeanalizować swoje finanse i budżet domowy, ograniczyć wydatki i zmaksymalizować przychody, jeśli jednak te rozwiązanie nie przyniosą żadnego skutku, kredyt konsolidacyjny może przyjść z pomocą. Decyzję o kredycie konsolidacyjnym należy jednak podjąć z pełną rozwagą i świadomością o wydłużeniu i konsekwencjach jego spłaty. Kredyt konsolidacyjny nie powinien być brany przede wszystkim dla wygody (spłata jednej raty zamiast kilku miesięcznie) lub uzyskania dodatkowej sumy pieniędzy.

Jakie są faktyczne koszty konsolidacji?

Choć zazwyczaj rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa od standardowej raty kredytu gotówkowego, koszty związane z jego uruchomieniem i wydłużony czas spłaty, może znacznie bardziej obciążyć nasz budżet niż regularne spłacanie rat u dotychczasowych wierzycieli. Do opłat związanych z uruchomieniem niniejszego kredytu wliczane jest między innymi wykupienie odpowiedniej polisy oraz konkretna prowizja. Na te „dodatkowe”, niezbędne wydatki przyznane nam zostaną dodatkowe środki, które następnie wliczone zostaną do sumy naszego nowego zadłużenia, które zobowiązujemy się spłacać przez następne lata.

Kredyt konsolidacyjny – dlaczego warto spłacać raty w terminie?

Terminowe spłacanie dotychczasowych zobowiązań pozytywnie wpłynie na rozpatrzenie naszego wniosku o przyznanie kredytu konsolidacyjnego. Instytucja udzielająca pożyczki będzie mogła na tej podstawie obdarzyć nas większym zaufaniem, a co za tym idzie przyznać nam wyższą kwotę kredytu, która umożliwi nam uzyskanie płynności finansowej. Terminowe spłacanie rat uwolni nas również od niepotrzebnego stresu związanego z zaległymi zobowiązaniami i wisząca nad nami jak chmura wizją bankructwa.

Jakie są plusy konsolidacji?

Do absolutnych zalet niniejszego rozwiązania kredytowego możemy zaliczyć:

  • pomoc w odzyskaniu stabilności finansowej;
  • płynność finansową;
  • ułatwioną kontrolę wydatków;
  • niższe raty kredytowe;
  • spłacanie jednego zobowiązania zamiast kilku;
  • zmniejszenie stresu związane z obniżeniem rat;
  • dodatkowe fundusze uzyskane poprzez wzięcie większej kwoty niż tej przeznaczonej na pokrycie zadłużenia.

Jakie są minusy kredytu konsolidacyjnego?

Decydując się na wzięcie kredytu konsolidacyjnego musimy mieć w pamięci poniższe konsekwencje z nim związane:

  • wydłużony czas spłaty kredytu;
  • większa suma do spłaty;
  • ryzyko związane z wzięciem kredytu hipotecznego.

Kredyt konsolidacyjny może być dla nas wybawieniem, ale również wieloletnią pułapką. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wiec rozważyć wszystkie za i przeciw. Motywacją do podjęcia niniejszego zobowiązania powinna być nasza niezdolność do spłaty wcześniejszych zobowiązań, mimo wszelkich starań, połączona z właściwą organizacją domowego budżetu.

ZOBACZ TUTAJ: PORÓWNYWARKA KREDYTÓW KONSOLIDACYJNYCH >>>

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here