Kredyt gotówkowy dla firm: jak wybrać ten najlepszy?

0
115
Kredyt gotówkowy dla firm: jak wybrać ten najlepszy?
Kredyt gotówkowy dla firm: jak wybrać ten najlepszy? / Finansepolskie.pl

Każda firma potrzebuje inwestycji. Banki pozwalają na sfinansowanie wielu różnych projektów obejmujących działalność gospodarczą. Jednak oferta na rynku bankowym jest bardzo szeroka i rozbudowana. Jak zatem wybrać najlepszy kredyt gotówkowy dla firm?

Dostępne na rynku oferty kredytowe często jest ciężko ze sobą porównać, bo w przypadku kredytów dla firm warunki na ogół są ustalane indywidualnie. Na samym początku trzeba jednak ustalić ile będzie kosztować dany kredyt, jaki jest jego całkowity koszt oraz jaki jest cel wzięcia danego kredytu. Warunki uruchomienia kredytu zależą przede wszystkim od celu, na jaki ma on być wykorzystany.

W przypadku firm, które ubiegają się o większa kwotę, banki wymagają rozliczania się ze sposobów wydawania powierzonych środków. Warto więc być na bieżąco z ofertą bankową, aby uniknąć niechcianych kosztów, o których często klienci dowiadują się już po podpisaniu umowy kredytowej.

Kredyt dla firm w postaci gotówki to świetne rozwiązanie dla firm, które chcą utrzymać swoją płynność finansową. To chyba najszybszy i zarazem najprostszy do otrzymania rodzaj kredytów. W tym przypadku na ogół nie trzeba podawać informacji, na jaki cel pieniądze zostaną przekazane. Na sfinansowanie dalszego rozwoju firmy banki udzielają kredytów inwestycyjnych. Dzięki nim przedsiębiorcy mogą zrealizować daną inwestycję, aby powiększyć majątek swojej firmy. Środki uzyskane w ten sposób można przeznaczyć na zakup nowych urządzeń, maszyn czy zatrudnienie większej liczby pracowników. Jednak trzeba wcześniej posiadać wkład własny.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest kredyt obrotowy. Z tego rozwiązania można skorzystać jeśli są potrzebne środki finansowe na bieżącą działalność, a więc na zakup towarów, materiałów produkcyjnych czy surowców. To świetna opcja dla firm, które są aktywne na rynku. To stosunkowo łatwy do uzyskania kredyt, a jego otrzymanie nie wiąże się z koniecznością przedstawiania dużej liczby dokumentów. W zależności od banku dostępny jest w formie kredytu ratalnego lub odnawialnej linii kredytowej w rachunku bieżącym.

W tym ostatnim przypadku przedsiębiorca otrzymuje gotówkę w ramach ustalonego już limitu kredytowego, a więc może ją przeznaczyć na pokrycie aktualnych zobowiązań finansowych. To rodzaj kredytu odnawialnego, bo spłata pozwala na ponowne skorzystanie z opcji debetu. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że odsetki są pobierane od faktycznie wykorzystanej kwoty. Jeśli więc przedsiębiorca z debetu nie skorzysta, to nie ponosi kosztów odsetek. W sytuacji kredytu obrotowego ratalnego, z każdą ratą spłaca się kapitał oraz odsetki. Taki kredyt może być dobrym uzupełnieniem środków finansowych, którymi firma już dysponuje. Kwotą na jaką udzielany jest kredyt obrotowy dla firm może się różnić w zależności od banku. Zależy też w dużej mierze od obrotów danej firmy. Okres kredytowania jest krótszy niż w przypadku kredytu inwestycyjnego. Procedura ubiegania się o taki kredyt nie jest też zbyt skomplikowana. W wielu bankach wniosek można złożyć już nawet elektronicznie.

Podczas ubiegania się o kredyt dla firm najważniejsze jest oprocentowanie kredytu, na które składa się stawka WIBOR oraz marża, ustalana na ogół indywidualnie dla klienta. Bank określa marżę w oparciu o aktualną sytuację przedsiębiorcy oraz wyznacza na jej podstawie poziom ryzyka podejmowanego przez bank. W czasie analizy ofert warto zwrócić też uwagę na opłaty stałe i jednorazowe. Poza oprocentowaniem dobrze jest wiedzieć czy dany bank przewiduje dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu, przyznanie kredytu czy rozpatrzenie wniosku kredytowego. Ważne jest też to czy firma ponosi koszt w sytuacji, gdy decyzja będzie odmowna. Ostatnim ważnym elementem jest karencja w spłacie zadłużenia, która jest pomocna w trudniejszym okresie dla danej firmy. Warunki proponowane przez banki najczęściej zależą od sytuacji finansowej firmy, jej stażu czy branży, a więc warto zorientować się, co dokładnie wpływa na ofertę.

W przypadku niższych kredytów dla firm, a więc tych o wysokości do kilkudziesięciu tysięcy złotych, klient może wybrać kredyt zabezpieczony lub niezabezpieczony. W tym pierwszym przypadku można liczyć na wyższą kwotę oraz dłuższy okres spłaty. Kredyt niezabezpieczony z kolei przysporzyć może przedsiębiorcy wiele problemów, bo bank wówczas chce dokładniej przeanalizować dotychczasową historię kredytową lub wymaga dodatkowych ubezpieczeń. Najczęściej zabezpieczeniem bywa nieruchomość. Wiele banków nie oferuje kredytów niezabezpieczonych nowym firmom, które dopiero wchodzą na rynek.

Przedsiębiorcy mają obecnie do wyboru wiele różnych form finansowania, w zależności od tego na co mają być przeznaczone pożyczone pieniądze. Banki chcąc przyciągnąć do siebie klientów oferują w tym zakresie coraz więcej. Oferta jest szeroka i niekiedy trudno jest się w niej zorientować. Dlatego decydując się na kredyt gotówkowy dla firm warto poświęcić wyborowi nieco więcej czasu, aby później nie żałować. Można też skorzystać z pomocy fachowców – doradców kredytowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here