Kredyt firmowy – ciężar czy wsparcie dla firmy?

0
73
Kredyt firmowy - ciężar czy wsparcie dla firmy?
Kredyt firmowy - ciężar czy wsparcie dla firmy? / FinansePolskie.pl

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy skorzystać z kredytu firmowego, aby wesprzeć rozwój swojej firmy. Czy kredyt firmowy jest szansą, a może ciężarem? Odpowiedź na pewno nie jest łatwa i taka sama w przypadku wszystkich przedsiębiorców.

W tej sytuacji nie ma jednej, uniwersalnej recepty. Ważne jest to, aby poprzedzić ją innymi decyzjami biznesowymi – analizą czynników wskazujących za i przeciw kredytowi bankowemu. Oczywiście kredyty firmowe mają z założenia swoje zalety i wady. Jednak mimo to, że nie są one pozbawione minusów, wielu polskich przedsiębiorców z nich chętnie korzysta. Według przeprowadzonych badań nawet 40% właścicieli firm nie boi się kredytów firmowych. Jeszcze kilka lat temu na takie rozwiązanie decydowało się 20% z nich. 15% bierze pod uwagę możliwość z ich korzystania.

Kredyt firmowy bez wątpienia poprawia płynność finansową firmy, zwiększa bezpieczeństwo prowadzonego biznesu i pozwala na bycie wiarygodnym partnerem w biznesie. Niekiedy kredyt pozwala na wdrożenie w życie zaplanowanej wcześniej inwestycji. Z drugiej strony kredyt to zawsze dodatkowe zobowiązanie finansowe, które trzeba regularnie spłacać i to niezależnie od aktualnej sytuacji firmy. Zresztą sam proces ubiegania się o kredyt firmowy nie jest szybki i prosty. Banki przed podjęciem decyzji w tej kwestii dokładnie analizują wiarygodność finansową partnera czy cel kredytowania. Bardzo często oczekują od klienta dodatkowych zabezpieczeń.

To czy przedsiębiorca zdecyduje się na kredyt firmowy zależy zarówno od jego wiedzy finansowej, jak i cech charakteru. Dla wielu osób ryzyko związane z kredytem jest czynnikiem przez który nie decydują się na jego zaciągnięcie. inni z kolei dostrzegają w tym przypadku swoją szansę na rozwój. Niestety wielu przedsiębiorców boi się ryzyka i nie decyduje się na żadne dodatkowe zobowiązanie finansowe. To niekiedy błąd, bo to do banku należy ocena, czy dany klient ma szansę na spłatę zobowiązania. Z drugiej strony na pewno nie można traktować decyzji banku jako wyroczni. Banki nie lubią bowiem podejmować zbyt dużego ryzyka, bo są odpowiedzialne za powierzone im środki. Najczęściej kredytów nie udziela się bardzo młodym firmom oraz tym, które proponują nowe, innowacyjne rozwiązania. Wówczas mogą się one zwrócić do innych instytucji finansowych bądź szukać innych źródeł finansowania.

Kolejnym problemem przed którym stoją przedsiębiorcy jest wybór odpowiedniego kredytu. Wybór na rynku finansowym nie jest mały i nie każdy wie czym się w tym przypadku sugerować. Zazwyczaj do wyboru w tej sytuacji są kredyty inwestycyjne i kredyty obrotowe. Dużo popularniejsze obecnie są kredyty obrotowe, które zapewniają firmie płynność i pozwalają na zachowanie bezpieczeństwa prowadzonego biznesu. Ponadto umacniają pozycję firmy jako wiarygodnego partnera w interesach, dają sporą elastyczność działania. Dzięki nim można skorzystać z atrakcyjnej okazji rynkowej itd. Natomiast kredyty inwestycyjne jak sama nazwa wskazuje pozwalają na przeprowadzanie inwestycji, co byłoby niemożliwe bez zewnętrznych źródeł finansowania. Takie inwestycje na ogół wprowadzają innowacje, usprawnienia czy zwiększają skalę działania. Są więc szansą na osiągnięcie sukcesu na rynku, w tym sukcesu finansowego.

Podczas ubiegania się o kredyt firmowy warto pamiętać o tym, że wymagania banków w tym zakresie oraz warunki finansowania są różne w zależności od placówek. Przed podjęciem decyzji trzeba więc porównać ze sobą kilka ofert. Dobrze jest też poszukać ciekawych promocji. W ten sposób można naprawdę sporo zaoszczędzić. Najłatwiej zwykle jest uzyskać kredyt firmowy w banku, w którym jest się już klientem. Nie jest to jednak reguła. Poza tym podejście banków do udzielania kredytów firmowych zmienia się co jakiś czas. Czasami to mniejsze banki są gotowe zaoferować o wiele lepsze warunki, bo chcą zaistnieć na rynku. Podczas poszukiwań nie wolno więc zapomnieć i o nich.

Wiele osób podczas poszukiwania odpowiedniego kredytu firmowego posiłkuje się przede wszystkim oprocentowaniem, które wpływa oczywiście na wysokość odsetek. Rzeczywiście kiedy kredyt jest wysoki, również i odsetki są bardzo duże. Jednak warto pamiętać o tym, że przedsiębiorcy są o tyle w dobrej sytuacji, że mają prawo wliczyć odsetki kredytowe w koszty uzyskania przychodu. W ten sposób zmniejszają więc podatek, który muszą zapłacić. Przy czym odsetki te muszą być płacone zgodnie z terminem. Kiedy kredyt przeznaczony jest na zakup czy budowę nieruchomości trzeba też najpierw oddać nieruchomość do użytkowania. W przeciwnym wypadku odsetki powiększają początkową wartość nieruchomości i są wliczane w koszty jedynie za sprawą odpisów amortyzacyjnych. Odsetki można odliczyć natomiast dla każdego kredytu, którego celem jest umożliwienie firmie osiągania większych przychodów. Musi więc on mieć bezpośredni wpływ na prowadzoną przez przedsiębiorcę działalność gospodarczą. W przeciwnym wypadku odpisywanie odsetek może zostać w łatwy sposób podważone. Warto o tym pomyśleć już na początku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here