Po co zakładać konto walutowe?

0
59
Po co zakładać konto walutowe?
Po co zakładać konto walutowe? / FinansePolskie.pl

Powodów dla których zakłada się konto walutowe jest sporo. Są to rozliczenia w obcej walucie, spłata kredytu zaciągniętego we frankach, w euro czy innej walucie obcej lub wyjazd zagraniczny. Okazuje się, że takie konto przydaje się również podczas robienia zakupów w zagranicznych sklepach.

Konto walutowe jest rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, na którym gromadzone są i przechowywane pieniądze w danej walucie obcej. Takie konto można obecnie założyć w coraz większej liczbie banków. W tym celu trzeba jedynie wypełnić odpowiedni wniosek online lub w oddziale banku. Taki rachunek przydaje się przede wszystkim osobom, które zarabiają w obcych walutach, robią regularnie przelewy walutowe lub je otrzymują, a także wymieniają złotówki na obce waluty i odwrotnie. Takie konto dewizowe skutecznie minimalizuje koszty związane z wymianą walut. Coraz częściej takie konto walutowe jest dodatkowym rachunkiem do klasycznego konta w danym banku.

Obecnie banki oferują przede wszystkim prowadzenie rachunków walutowych dla dolarów amerykańskich, euro, brytyjskich funtów i franków szwajcarskich. Różne są też koszty związane z otworzeniem rachunku walutowego i jego prowadzeniem. Niewiele banków pobiera opłaty za prowadzenie takiego konta. Różne są jednak koszty przelewów itd. W zależności od tego do czego konto dewizowe ma służyć, istotne są inne parametry. Osoby, które za pomocą konta dewizowego spłacają kredyt walutowy, powinny sprawdzić jakie są koszty transakcji bezgotówkowych. Jeśli z kolei konto walutowe jest traktowane jak oszczędnościowe, kluczowe staje się oprocentowanie oraz koszty jego prowadzenia. Gdy konto ma służyć do wymiany walut, największe znaczenie mają koszty przelewów.

Coraz więcej osób zakłada konta walutowe w celu wymiany waluty, ale nie w bankach, a na różnego rodzaju platformach wymiany walut. Kursy wymiany walut w bankach są na ogół mało korzystne. W tym przypadku o wiele lepiej wypadają kantory internetowe i różne platformy. Poza tym, w takim wypadku klient nie jest uzależniony godzinami pracy banku, transakcje są realizowane w zasadzie przez całą dobę.

Poza tym posiadając konto walutowe można tez ubiegać się o kartę walutową. Takie rozwiązanie przynosi wbrew pozorom wiele oszczędności wynikających z braku kosztów wymiany walut. W ten sposób można w dużym stopniu obniżyć koszty zagranicznego wyjazdu. Jednak warto wiedzieć, ze nie wszystkie banki wydają karty walutowe do prowadzonych przez siebie rachunków dewizowych. Warto to więc wcześniej sprawdzić. Czasami okazuje się bowiem, że bank nie może zaoferować tego, czego oczekuje od niego klient.

Konto walutowe jest także podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez przedsiębiorców prowadzących rozliczenia w obcych walutach, a także dla osób spłacających kredyty walutowe i często wyjeżdżających za granicę. Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Konta walutowe, które są zakładane do spłaty kredytów hipotecznych w walucie muszą być na mocy ustawy antyspreadowej bezpłatne. Banki na ogół za konta dewizowe nie pobierają opłaty, ale istnieją za to prowizje za karty płatnicze. Są one pobierane w złotówkach lub w walucie, w której założone jest konto. Jednak często pierwszy rok użytkowania takiej karty jest darmowy. Jednak warto pamiętać, że karta jest opcją dodatkową, ale przydatną np. podczas zagranicznych wyjazdów. W wielu przypadkach wypłaty z bankomatów za granicą są darmowe, ale warto to wcześniej sprawdzić.

Również i w przypadku przelewów dobrze jest wcześniej zapytać konsultanta banku o koszty przelewów. W niektórych przypadkach cena bywa naprawdę bardzo wysoka. Na ogół ceny są niższe w przypadku przelewów w euro, a wyższe za przelewy w innych walutach i poza Unią Europejską. Poza tym w czasie przelewu wskazuje się na to, kto opłatę ponosi – OUR (nadawca), BEN (odbiorca) lub SHA (koszty są dzielone między dwie strony).

Okazuje się, ze konta walutowe nie służą jedynie do zakupów. Coraz większa liczba osób wykorzystuje je jako konta oszczędnościowe. W ten sposób dolary bądź euro czekają na lepszy kurs. Jednak wówczas warto szukać konta darmowego i dobrze oprocentowanego. Jeszcze innym rozwiązaniem są lokaty walutowe.

Takie konta walutowe najczęściej prowadzone są w jednej z czterech walut głównych – funtach, frankach szwajcarskich, euro i dolarach. Konto musi być jednak przede wszystkim dopasowane do potrzeb klienta. Dla osób, które dużo podróżują za granicę liczy są opłata za wypłaty z bankomatów i posiadanie karty walutowej. Dla osób oszczędzających w ten sposób dobrym rozwiązaniem może być walutowy rachunek oszczędnościowy. Banki zakładają też konta walutowe osobom spłacającym kredyty hipoteczne zaciągnięte w obcej walucie. Nie można za nie pobierać opłat.

Karta walutowa przydaje się szczególnie mocno za granicą i to o wiele lepiej niż karta kredytowa czy debetowa. Jednak dotyczy to przede wszystkim walut globalnych, a więc euro czy amerykańskich dolarów. Podczas wybierania z bankomatów mało znanej waluty lokalnej zyski dla klienta nie jest już tak duży, ale to rozwiązanie i tak wygodne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here