Konto firmowe: jak zaoszczędzić na opłatach i prowizjach?

0
144
Konto firmowe: jak zaoszczędzić na opłatach i prowizjach?
Konto firmowe: jak zaoszczędzić na opłatach i prowizjach? / Finansepolskie.pl

Zakładają firmę, warto zadbać o to, aby mieć rachunek bankowy na który będą wpływały należności od kontrahentów, a także będzie można dokonywać opłat za faktury czy też podatków do Urzędu Skarbowego i składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Banki pobierają bardzo dużo opłat, dlatego tez warto wybrać takie konto, które pomoże zaoszczędzić jak największą ilość środków pieniężnych. W jaki jednak sposób można zaoszczędzić jakie dane wymagane są do założenia konta firmowego w banku?

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, powinni założyć konto firmowe, aby móc dokonywać płatności za wystawione faktury. Jakie jednak dane wymagane we wniosku o konto firmowe? W przypadku większości banków konieczne jest podanie nazwy firmy, REGON-u, NIP-u, numeru PKD oraz daty rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Warto przy tym pamiętać o tym, iż konto firmowe można otworzyć dopiero wtedy, gdy zarejestruje się swoją działalność w CEIDG, ponieważ dopiero wtedy otrzymuje się wszystkie niezbędne dane. Gdy wpis w CEIDG zostanie potwierdzony, można rozpocząć poszukiwanie odpowiedniego banku, w którym będzie można założyć firmowe konto.

W jaki sposób można zaoszczędzić na posiadaniu konta bankowego?

Przelewy za pośrednictwem bankowości elektronicznej

Opłacanie faktur za pośrednictwem bankowości elektronicznej jest nie tylko tańsze niż zlecanie płatności w oddziale banku, ale w ten sposób można wszystko załatwić bardzo szybko i wygodnie bez opuszczania swojego biura. Przelew realizowany elektronicznie najczęściej jest darmowy, natomiast w oddziale banku może kosztować nawet kilka złotych. Do tego dochodzi również koszt dojazdu do banku, który również można zaoszczędzić.

Rezygnacja z papierowych wyciągów

Spoglądając na taryfę opłat i prowizji większości banków można zauważyć, że zamawianie papierowych wyciągów nie jest w ogóle opłacalne, ponieważ zazwyczaj kosztuje to od 20 do 30 złotych. Z tego też względu lepiej zdecydować się na wyciągi elektroniczne, które dostępne są po zalogowaniu się na własne konto, ponieważ są one całkowicie darmowe.

Wypłata gotówki

Przedsiębiorcy nie zawsze dokonują płatności przelewem, dlatego też czasami konieczne jest wypłacenie gotówki. Do wyboru są dwie opcje, a mianowicie wypłata w bankomacie lub wypłata w kasie bankowego oddziału. Gdzie zatem lepiej wypłacić środki pieniężne? Oczywiście w bankomacie. Dlaczego? Z tego względu, gdyż zrealizowanie wypłaty w kasie wiąże się z obsługą doradcy, za co trzeba niestety zapłacić. Warto również wiedzieć o tym, iż w przypadku kont firmowych (w odróżnieniu od tych osobistych) banki pobierają prowizję od wypłaty gotówki w placówce, której wysokość uzależniona jest od kwoty wypłaty i najczęściej określa się ją procentowo.

Przelewy z limitami

Niektóre banki limitują liczbę darmowych przelewów w miesiącu, dlatego też warto mieć to pod kontrolą. Najważniejsze jest to, aby dowiedzieć się, ile można wykonać transakcji w ciągu miesiąca, aby nic za to nie płacić. W sytuacji, gdy zna się już swój limit, warto go nie przekraczać, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Jeśli dany przelew nie jest pilny, warto płatność z końca miesiąca przenieść na początek następnego, oszczędzając tym samym wcale nie tak małą kwotę środków pieniężnych, którą można przeznaczyć na inny cel.

Konto firmowe i osobiste w jednym banku

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, w niektórych bankach mogą powiązać swoje konto firmowe z kontem osobistym, uzyskując tym samym dodatkowe korzyści. Na co można jednak liczyć? W wielu bankach jest to np. niższe oprocentowanie kredytów, większy limit kredytowy, czy też wyższe oprocentowanie depozytów bankowych. Podczas wyboru odpowiedniego banku warto zatem zwrócić na to uwagę, ponieważ w ten sposób znów można zaoszczędzić.

Korzystanie z karty płatniczej

Do kont firmowych bardzo często wydawane są karty płatnicze, przy pomocy których można dokonywać płatności w sklepach, jednak są one bezpłatne tylko po spełnieniu określonych warunków. Najczęściej należy dokonać płatności bezgotówkowej w określonej kwocie, dzięki czemu bank nie pobierze żadnej opłaty za korzystanie z karty. Warto przy tym wiedzieć, iż wypłata gotówki z bankomatu nie wlicza się do tego, dlatego też należy mieć to na uwadze.

Taryfa opłat i prowizji

W bankach możliwe jest dokonywanie niestandardowych czynności, od których bank pobiera określoną kwotę prowizji. Chodzi tutaj np. o zmianę harmonogramu spłaty raty kredytowe czy też o wydanie opinii, dlatego też przed podjęciem takiej czynności warto zapoznać się z taryfą opłat i prowizji, aby wiedzieć, jaką kwotę bank może pobrać.

Rozliczenia walutowe

Wiele firm współpracuje z zagranicznymi kontrahentami, dlatego też dokonując płatności za faktury nie należy korzystać z rachunku złotowego. W tym celu warto założyć konto walutowe, które w wielu bankach jest bezpłatne, ponieważ realizując przelew z konta złotówkowego, należy liczyć się nie tylko z wysoką prowizją, ale również opłatą za przewalutowanie transakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here