Karta kredytowa – czy warto ją mieć?

0
61
Karta kredytowa - czy warto ją mieć?
Karta kredytowa - czy warto ją mieć? / FinansePolskie.pl

Karta kredytowa to obecnie rozwiązanie coraz popularniejsze. Wciąż jednak funkcjonuje wiele negatywnych opinii na ich temat. Jednak najczęściej problemy ze spłatą zadłużenia na kartach kredytowych to kwestia niewiedzy i beztroski posiadających je osób. Osoby, które z karty kredytowej korzystają w ramach zdrowego rozsądku mogą dzięki nim sporo zyskać.

Przede wszystkim każda karta kredytowa posiada z góry przypisany jej okres bezodsetkowy. Zwykle są to 54 dni, które podzielone są na dwie części – okres rozliczeniowy w wysokości 30 dni oraz czas na spłatę zadłużenia (najczęściej 24 dni). Jeśli klient po zamknięciu okresu rozliczeniowego spłaci w wyznaczonym terminie całość zadłużenia, to nie naliczą mu się żadne odsetki, a więc nie ponosi żadnych kosztów. Warunek w tym przypadku jest tylko jeden. W danym okresie rozliczeniowym wszystkie transakcje muszą być bezgotówkowe. Samą spłatę zadłużenia można natomiast ustawić jako automatycznie wykonywaną z konta osobistego. Wówczas system bankowy sam dokona spłaty, jeśli na koncie znajdą się wystarczające środki.

Obecnie płatność kartą kredytową jest możliwa w zdecydowanej większości punktów usługowych i sklepów, również internetowych. Dlatego nie trzeba przy sobie nosić gotówki, aby zrobić zakupy. Dzięki technologii PayPass płatność jest szybka i w 100% bezpieczna. Sygnał przesyłany między terminalem płatniczym i kartą w chwili dokonywania płatności jest w zasadzie nie do przechwycenia dla złodzieja, a poza tym płacąc zbliżeniowo karta cały czas znajduje się w rękach jego posiadacza. Utrudnia to nieuczciwym sprzedawcom zrobienie zdjęcia czy zapamiętanie danych z karty, co jest potrzebne do autoryzowania płatności online. Poza tym karty kredytowe są na ogół ubezpieczone od kradzieży. Jeśli po utracie karty, użytkownik szybko ją zastrzeże, to bank nie obciąży go koniecznością spłaty kwot transakcji dokonanych przez złodzieja.

Coraz częściej posługiwanie się kartą kredytową związane jest z uczestnictwem w różnego rodzaju programach lojalnościowych, w których za dokonane zakupy przyznawane są punkty. Te z kolei można wymieniać na dostępne w ramach danego programy nagrody rzeczowe. Jeszcze innym rodzajem profitów są rabaty u partnerów biznesowych wydawców karty. Wielokrotnie są one wysokie i sięgają nawet kilkudziesięciu procent ceny towaru czy usługi. Coraz większą popularnością cieszą się także programy cashback. Dzięki nim klient otrzymuje zwrot określonej w regulaminie części wydatków poniesionych w danym okresie rozliczeniowym. Na pierwszy rzut oka są to kwoty niewielkie, ale w skali roku wynosić mogą nawet kilkaset złotych. Wiele zależy od tego jak często i na jakie kwoty robione są kartą kredytową zakupy.

Ze względu na swoją specyfikę karta kredytowa sprawdza się świetnie jako awaryjne źródło środków finansowych, gdy ich nagle zabraknie. Na spłatę nieprzewidzianych wcześniej zakupów klient ma kilkadziesiąt dni. To w wielu przypadkach wystarczający czas na przywrócenie płynności finansowej. Wówczas trzeba jednak pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie. Nigdy nie powinno się wypłacać za pomocą karty kredytowej pieniędzy z bankomatów. Jest to bowiem transakcja gotówkowa i wiąże się ona z obciążeniem konta odsetkami oraz prowizjami za wypłatę gotówki. W większości wypadów się to nie opłaca. O wiele lepszym rozwiązaniem jest przelew na konto (to w większości banków uznawane jest za transakcję bezgotówkową) i dopiero wówczas wypłacenie pieniędzy w bankomacie.

Karta kredytowa to też rozwiązanie dobre dla osób, które często podróżują i wyjeżdżają za granicę w celach wakacyjnych lub służbowych. W zdecydowanej większości krajów za pomocą karty kredytowej bez problemu można bowiem zapłacić za zakupy. W wielu wypadkach to właśnie karta kredytowa pozwala na zarezerwowanie i opłacenie pokoju hotelowego, zakup biletu lotniczego czy wynajem samochodu. W niektórych serwisach są to opcje niedostępne dla osób, które takiej karty nie posiadają w ogóle.

Poza tym niektóre karty kredytowe pozwalają także na wykupienie na zagraniczny wyjazd dodatkowego ubezpieczenia. Dzięki temu w razie nieszczęśliwego wypadku za granicą można skorzystać z opieki medycznej. Nie trzeba się wówczas martwić o dodatkowe koszty leczenia, transportu medycznego czy pobytu w szpitalu. W niektórych przypadkach takie ubezpieczenie karty kredytowej obejmuje także utratę czy uszkodzenie bagażu podręcznego, kradzież rzeczy osobistych czy OC w życiu prywatnym. W tym ostatnim wypadku przydaje się więc wówczas na co dzień, nie tylko w czasie podróży za granicą.

Jednak kluczem do sukcesu w przypadku karty kredytowej jest umiejętne zarządzanie domowym budżetem. Trzeba się także powstrzymywać od dokonywania zakupów w nieprzemyślany sposób. Wiele osób dokonuje bowiem zakupów przekraczających ich możliwości finansowe. Jednak osoby roztropne i rozważne dostrzegają plusy jakie niesie ze sobą posiadanie karty kredytowej. W wielu przypadkach jest to rozwiązanie zdecydowanie najlepsze. Przydaje się także za granicą podczas wakacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here